Havuz Taş Halı Kaplama

Havuz Taş Halı Kaplama doğal taşları bir bağlayıcı ile birleştirerek kesintisiz ve dekoratif bir yüzey oluşturan bir döşeme sistemi türüdür. Teraslarda, balkonlarda, havuz kenarlarında ve diğer dış mekanlarda zemin olarak seramik karo veya diğer çimento malzemeleri kullanmak yerine uygulanabilir. Taş halı sistemi veya agrega döşeme olarak da bilinir. İşlem, taşların (uygun şekilde seçilmiş mermer veya granit agregaları) bir poliüretan bağlayıcı ile karıştırılmasını ve bunun daha sonra hazırlanmış bir alt zemin üzerine dökülmesini ve yayılmasını gerektirir. Bu taşlar yuvarlak formda olup, reçine ile kaplandıktan sonra tamamen pürüzsüz hale gelirler. Taş halı, sistemin teknik ve işlevsel özelliklerinin yanı sıra görsel ve dekoratif rolünü de kusursuz bir şekilde yerine getiriyor. Çeşitli agrega türlerini birleştirerek, örneğin değişen şeritlerle bir taş mozaik desen türü geliştirebilirsiniz.

Havuz Taş Halı Kaplama Avantajları

Taş halı ile estetik, farklı desenler ve renkler kullanılarak alışılagelmiş fantezinin ötesine geçer. Sadece hayal gücünüzle sınırlı birçok alternatif mevcuttur. Geniş yüzeylerde bir taş halı sistemi, dekoratif, parlak ve hafif ışıltılı öğelerle zenginleştirilmiş ilginç geometrik desenler, çizgiler, şeritler, kareler, desenler, daireler vb. oluşturur.

Teknik açıdan bakıldığında, bir taş halı, esas olarak, herhangi bir ek yeri olmayan, düzgün bir zemindir. Yoklukları sayesinde yüzey optik olarak büyütülmüş ve harika bir izlenim yaratıyor. Taş halı döşeme çeşitli avantajlar sunar. Son derece dayanıklıdır, aşınmaya ve yırtılmaya karşı dayanıklıdır ve yoğun yaya trafiğine dayanabilir.

Taş halı, büyük dayanıklılık ve uzun süreli performans sunar, mekanik hasara, çatlaklara, çizilmelere, çeşitli hava koşullarına ve aşırı sıcaklıklara karşı mükemmel dirence sahiptir (sıcakta ısınmaz ve don sırasında çatlamaz), yağış (mükemmel su sirkülasyonu/drenaj sistemi) ve UV radyasyonu (renk değiştirme riski yok) ile aynı zamanda kaymaz bir yüzey sağlar. Üstelik bir taş halı rengini kaybetmez, solmaz ve önemli ağırlık baskılarına karşı dayanıklıdır, bu da örneğin daha ağır bahçe mobilyalarını korkusuzca üzerine yerleştirip taşıyabileceğimiz anlamına gelir.

Taş halı temizlik ve bakım açısından da büyük kolaylık sunar. Sıradan deterjanlar kullanarak temiz tutmak kolaydır veya yüksek su basıncıyla rahatlıkla temizleyebilirsiniz.

Sistem ayrıca birçok tipik yardımcı program avantajına sahiptir. Uygulaması örneğin seramik karolardan çok daha kolay bir yüzey olduğu ortaya çıktı. Ek olarak, poliüretan reçine esaslı bir taş halının, epoksi reçineli bir taş halıya göre çok daha esnek olacağını ve dolayısıyla her türlü çatlamaya karşı daha dayanıklı olacağını vurgulamakta fayda var. İkincisi, daha sert ve daha sert kaplamaları ifade eder. Ayrıca terastaki taş halıda bulunan poliüretan reçine özellikle açık renkli taşlarda orijinal rengin korunması konusunda daha büyük bir garanti sunuyor.

Sistemin dokulu yüzeyi kaymaz bir yüzey sağlayarak banyo, havuz kenarı, dış mekan gibi neme eğilimli alanlar için uygun bir seçimdir.

Taş halı döşeme, dayanıklı ve görsel olarak çekici olmakla birlikte, her uygulama alanı için uygun olmayabileceğini unutmamak önemlidir. Pürüzlü yüzey dokusu, ofisler veya ağır mobilyalı alanlar gibi nesnelerin pürüzsüz veya kolay yuvarlanmasının gerekli olduğu alanlar için ideal olmayabilir. Ek olarak, kusursuz ve uzun ömürlü bir sonuç elde etmek için karışımın düzgün bir şekilde uygulanması ve dengelenmesi gerektiğinden, kurulum süreci yetenekli profesyoneller gerektirir.

Havuz Taş Halı Kaplama Nasıl Korunur ?

Taş halı sistemi su geçirgen bir yüzeye sahiptir ve drenaj yapısı oluşturarak yüzeyde göllenme suları oluşmaz. Balkon, teras gibi dış mekanlarda taş halı sistemi uygulamasından önce su yalıtım membranı uygulaması yapılmalıdır.

Taş halının altındaki su yalıtım tabakası, örneğin don sırasında sisteme zarar verebilecek ve çatlamasına neden olabilecek suyun dibe çökmesini önler.

Yüzey uygun şekilde hazırlandıktan sonra sisteme uygun bir astar ile astarlanmalıdır. Yüzey temiz, tozsuz, ufalanan unsurlar içermemeli ve yağdan arındırılmış olmalıdır. Böyle hazırlanmış bir alt yüzey üzerine, alt yüzeyi güçlendirmek ve su yalıtım membranının mükemmel yapışmasını sağlamak için tasarlanmış bir astar uyguluyoruz.

Çoğu zaman, su yalıtım membranının yırtılma kuvvetlerine karşı direncini arttırmak için, su yalıtım membranını oluşturan reçinenin içine gömülen uygun ağırlıkta bir geotekstil ile tela kullanılır. Örneğin; Kenarlar, köşeler, genleşme derzleri vb. gibi kritik yerlerde takviye edici dokumasız geotekstil

Balkon taş halı uygulamalarında, hava şartlarına karşı yüksek dayanım sağlamak amacıyla, bitiş çıtalarına alüminyumdan imal edilen profiller yerleştirilmektedir.

Alüminyum profiller zemine monte edilerek şap içerisine gömülür. Profilin bir kısmı balkonun ön kısmının dışına taşar ve estetik bitişini oluşturur. Aynı zamanda yağmur suyunun duvardan ve cepheden aşağı akmaması için uygun şekilde tahliye edilmesini sağlar.

Bazı kullanıcılar için, taş halının dezavantajı, reçine ürünlerinin davranışları, özellikleri ve reaksiyonları hakkında en azından temel bilgilere sahip olmaları için belirli, katı sıcaklık ve nem koşullarında uygulama ihtiyacı olabilir. Ayrıca aplikatör, taşların granülometrisini göz önünde bulundurarak agregaların ve reçinenin karıştırılma oranını tam olarak takip etmelidir.