Pvc Zemin Kaplama

PVC (Polivinil Klorit) zemin kaplamaları, plastik döşeme kaplamacılığı diğer adıyla PVC'(plastik)ye bazı dolgu maddeleri ve renklendiricilerle karıştırılması ile üretilir. Özgül ağırlığı 2.00 kg/I dolayındadır. Isıl iletkenliği, su emmesi, yağ emmesi düşük, elektrik ve ses yalıtkanlığı yüksektir. Aşınmaya ve bir dereceye kadar yanmaya karşı dayanıklıdır.

PVC döşeme karoları doğrudan doğruya PVC’den üretilebildiği gibi içerisine kalker tozu gibi dolgu maddeleri değişik oranlarda katılarak farklı niteliklerde de üretilebilir. PVC oranı yükseldikçe malzeme esnekleşir ve aşınma dayanımı artarak kırılganlığı azalır. Bu karolar 1.8 ve 2 mm olarak iki ayrı kalınlıkta yaygın olarak 25×25, 30×30, 50×50 cm gibi boyutlarda ya da daha büyük boyutlarda özel olarak üretilmektedir.

PVC zemin kaplama kaplamalar iki cinste üretilebilirler; PVC oranı düşük (% 20’den az) homojen kaplamalar ve çok tabakalı dolgu malzemesi üst yüzeylerinde ince şeffaf film bulunan nitelikli PVC kaplamalarıdır. Çok tabakalı PVC kaplamalar iki veya üç ayrı tabakadan oluşurlar. PVC zemin kaplama malzemeleri yağlara karşı duyarsızdırlar (Dolgusuz olanlar dolgulu kaplamalardan daha az hassastır). Bütün PVC kaplamalar soğuk, ateş ve kara karşı duyarlıdırlar.

pvc zemin kaplama

Pvc Zemin Kaplama Nedir ?

PVC karoların sert ve esnek olarak iki türü vardır. Esnek döşeme karoları ısıtılmadan bükülebilirler, sert karolar ısıtılınca esneklik kazanırlar. PVC karolar, 450-500 dozlu çimento harcı ile yapılıp çelik mala ile perdahlanmış ve çok iyi kurumuş şap üzerine özel bir yapıştırıcı ile yapıştırılır. Şap dökülürken ısıl genleşmeler sonucu çatlamalar olmaması için derzler bırakılmalıdır. Derzleri doldurmak için düşük yoğunluklu poliüretan gibi elastik bir malzeme uygulanmalıdır. PVC karolar derz bırakılmaksızın yan yana getirilerek döşenir. Karolar soğuk olarak ya da şalümo alevinde ısıtılarak da uygulanabilir. Özellikle asbestli türlerini, kırılmayı önlemek için soğuk havalarda ısıtarak uygulamalıdır. Yüzeyi muşamba cilasıyla iyi bir şekilde cilalanmalıdır. Herhangi bir desen söz konusu olmayan uygulamalarda dik açılı köşeden başlanmalıdır. Farklı renkteki karolarla bir desen oluşturmak söz konusu olduğunda ise, mekanın orta yerinden başlayarak kenarlara doğru bir uygulama tercih edilmelidir. Temizliği sırasında, yapıştırıcıyı çözecek değişik çözücülerin hiçbir şekilde yüzey üzerine dökülmemesi kullanılmaması gerekmektedir.

PVC zemin kaplamaları, karo dışında 2, 3 ve 4 m eninde rulolar halinde de üretilmektedir. Bu durumda rulolar döşenecek zemine serildikten sonra iki hafta süreyle o mekanın sıcaklık ve nem koşullarına uyum sağlaması için beklenir. Böylece malzeme kendini o mekan koşullarına adapte eder. Bundan sonra üst üste getirilmiş ek yerleri bir defada kesilerek zemine yine özel yapıştırıcıyla yapıştırılır.

PVC döşeme kaplamalarının altlığa yapıştırılması için akrilik dağılımı esasına uygun, lateks kauçuk dispersiyonlu sentetik reçine (sulu emülsiyon) türü zamk kullanılmalı, bu tür yapıştırıcılar alkali rutubetine dayanıklı, kolay uygulanabilir, yüksek bir ilk tutuma oranına sahip, yanıcı özellikte olmayan ve tekerlekli eşyalara dayanıklıdır.

Kullanım Alanları :

Hastane, sağlık ocakları,laboratuvarlar,eczaneler,okullar, anaokulları, kreşler, ofisler,kamu binaları mağazalar, oteller,kapalı spor salonları,Sinema,Tiyatro Salonları,konferans salonları, fabrikalar, ticari alanlar, fuarlar, banka binaları, Devlet Daireleri,yemekhane,ameliyathane röntgen odaları koridorlar yoğun bakım gibi iç mekanlarda kullanılan ürünlerdir.

Pvc Zemin Kaplama Fiyatları ?

plastik döşeme kaplamacılığının ortalama ücreti fiyat aralığı nedir pvc kaplama PVC zemin kaplama fiyatları kullanılacak malzemenin ve uygulama yapılacak mekanın özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. PVC zemin kaplama m2 fiyatları almak için ücretsiz keşif formumuzu doldurabilir ya da 0212 596 10 13 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz. Müşteri temsilcilerimiz en kısa sürede size ulaşarak ücretsiz keşif randevu işlemlerinizi gerçekleştirecektir.

Günümüz sektöründe ülkemizin içinde bulunduğu sıkıntılardan dolayı firmamız ithal yer döşeme malzemesi getirmiştir. siz değerli müşterilerimize daha kolay imkan sağlamak amacıyla daha da çok m2’ler sipariş vermiş durumdayız ithal zemin kaplama malzememiz ucuz olmakla birlikte her bütçeye uygundur. Zemin Döşeme oldukça kullanışlı ve çok tercih edilen zemin kaplama ürünüdür. mineflo yer zemin kaplama olarak da bilinir, ürün grubu olarak ikiye ayrılır.

Pvc Zemin Kaplama Nasıl Döşenir ?

Öncelikle bir mezura yardımıyla PVC’yi döşeyeceğiniz mekanın uzunluk ve genişlik olarak ölçülerini alın ve ne kadar PVC’ye ihtiyacınız olacağını hesaplayın.

  • Rulo halindeki PVC’yi hem düzleşmesi hem de gerekli kesimleri yapabilmeniz için tersten zemine serin.
  • PVC’yi çelik mastar ve maket bıçağı yardımıyla aldığınız ölçülere uygun olarak kesin.
  • Kestiğiniz ve yapıştırılmaya hazır PVC’nin ön yüzünü çevirin. PVC’yi yapıştırmadan önce tutkalı malala ince bir tabaka halinde PVC şeridinin kaplanacağı alana sürün ve PVC’yi yapıştırın.
  • Duvar kenarlarına veya mobilyalara denk gelen kısımlardaki fazlalıkları bir maket bıçağı yardımıyla diplerinden kesin.
  • Bir çek pas yardımıyla zeminin üzerinden geçin. Çek pas ile zeminin altında kalan havayı dışarı çıkartın.
  • Bu işlem tamamlandıktan sonra süpürgeliklerinizi duvar kenarlarına yerleştirin ve çekiç yardımıyla duvara çivileyin.
  • Farklı zemin döşenmiş odaların geçişlerinde mutlaka geçiş profilleri kullanılmalıdır. Aynı tarz döşeme yapılmış odaların geçişlerinde ise profil kullanmaya gerek kalmaz. Şayet kaplamalar odanın belli bir bölümünde döşenecek ise bu durumda kenar veya kapama profilleri de gerekebiir.

Mineflo Kaplama Üzerine Pvc Kaplama Döşenirmi ?

PVC zemin kaplama üzerine PVC döşenmesi genellikle tavsiye edilmez. Bu uygulamalarda yapıştırıcının içindeki bazı malzemeler kısa süre içinde üst yüzeye doğru çıkar ve çıkarılması mümkün olmayan lekelere neden olabilir.

Pvc Zemin Kaplama Genel Özellikleri

Esnektir.

Paslanmaya karşı dayanıklıdır.

Alkali dayanımı yüksektir.

Yağa karşı dayanıklıdır.

Uzun ömürlüdür.

Temizlik ve bakımı kolaydır.

Ekonomiktir.

Basınca karşı dayanıklıdır.

Gürültüyü absorbe eder.

Pvc Zemin Kaplamanın Temizlik Ve Bakımı

Vakumlama, kuru ve ıslak paspaslama ve yıkama yapılabilir. Üretici tarafından tavsiye edilen cilalar kullanılabilir. Lekeler için nötral deterjan kullanılabilir. Çok kirlenen alanlarda hafif fırçalama yapılabilir.

Pvc Zemin Kaplama Kategorileri