Epoksi Zemin Nedir ?

Özetle, epoksi zemin kaplama, bir koruma ve dekorasyon şekli olarak beton alt tabakaların üzerine serilen bir tür sentetik reçine zemin sistemidir. Sistemler, kaplanmış, malalanmış veya dökülmüş ve genellikle bir beton zemin üzerine uygulanan birkaç ısıyla sertleşen reçine katmanından oluşabilir. Reçine katmanları tamamen sertleştiğinde zemin sistemi, alt tabakayı korumak için geçirimsiz ve dekoratif bir bariyer görevi görerek güçlü ve kalıcı bir bağ oluşturur.

Epoksi, iyi mekanik ve kimyasal direnç özelliklerinin bir sonucu olarak muhtemelen en yaygın olarak bilinen reçineli zemin teknolojisidir. Epoksi zeminler ayrıca çok çeşitli renkler, stiller, efektler ve dekoratif seçeneklerle özelleştirilebilir.

Bununla birlikte, çeşitli uygulamalar için farklı epoksi zemin kaplama sistemleri kategorileri mevcuttur. Döşeme terimleri birbirinin yerine kullanıldığında bazen kafa karışıklığı yaratılır, örn. Kaplama = Döşeme = Şap. Farklı terimlerin kendi profilleri ve özellikleri olduğundan, bu teknik olarak doğru değildir.

Epoksi Döşeme Çeşitleri

Epoksi Zemin Kaplamaları

Epoksi zemin kaplamaları bazen epoksi boya veya epoksi zemin boyası olarak da anılmaktadır. Kaplamalar genellikle tek bir renkte gelir ve bitirmeleri mat, saten veya parlak olarak seçilebilir. Epoksi zemin kaplamaları genellikle hafif ve orta düzeyde aktivite olan alanlar için kullanılır ve bunlar endüstriyel veya ticari alanlar için olabilir. Epoksi kaplamalar için uzun bir çeşit ve seçenek listesi olduğundan, en uygun döşemeyi elde etmek için bir döşeme uzmanına danışmak daha iyidir. Ortamın amaçlarına ve işlevlerine bağlı olarak, gereksinimleri karşılamak için uygun bir döşeme çözümü mevcut olacaktır.

Epoksi Terrazzo Döşeme

Epoksi terrazzo döşeme, renkli, dekoratif, dayanıklı ve eksiz bir döşeme yüzeyi sağlar. Bu tip döşeme, renkli epoksi ve seçilmiş agregaların (mermer, sedef, cam, granit vb.) karışımıyla oluşturulur. Karışımı sertleştirdikten sonra zemin zemini taşlanır ve parlatılır, agrega ortaya çıkar ve pürüzsüz, dekoratif ve dayanıklı bir zemin kaplaması elde edilir. Epoksi terrazzo zeminler yalnızca son derece dekoratif ve çok dayanıklı olmakla kalmaz, yalnızca basit bakım gerektirirler ve olağanüstü bir ömür beklentisine sahiptirler (40 yıldan fazla). Bu zemin sistemi estetiği, dayanıklılığı ve kullanım ömrü sayesinde büyük ticari mekanlar için idealdir.

Epoksi Pul Kaplama

Epoksi pul kaplamalar, renkli bir epoksi taban kaplaması üzerine dağılmış farklı boyutlarda pullarla oluşturulur ve son olarak sert, dirençli şeffaf bir kapatıcı ile tamamlanır. Temizlemesi kolay ve yaya trafiğine ve kimyasallara karşı iyi bir dirence sahip dekoratif bir zemin kaplaması üretir.

Epoksi pul kaplama seçeneği, diğer birçok ticari mekanın yanı sıra mağazalar, otoparklar, showroomlar, restoranlar ve okullar için idealdir.

Faydaları:

  • Dayanıklı

Uzun ömürlü bir zemin kaplaması arıyorsanız, epoksi kaplama ideal bir seçenek olabilir. Minimum etki ile yoğun trafiğe ve kimyasallara maruz kalabilirler. Epoksi zeminler, yağ, ağartıcı, benzin, dizel, temizleyiciler ve daha fazlası gibi birçok ürüne karşı oldukça dirençlidir. Garajlarda sıklıkla kullanılmalarının ana nedenlerinden biri de budur. Kaplama üzerinde herhangi bir olumsuz etki olmaksızın çoğu kimyasal dökülmeye karşı neredeyse geçirimsizdir ve ayrıca ısıya ve suya dayanıklıdır.

  • Temizlemesi kolay

Bir epoksi kaplama, alttaki betonu nemden, lekelerden, yağdan ve çatlaklardan korur  Bir epoksi kaplama uygulandıktan sonra, betona koruyucu bir tabaka sağlar. Epoksi kaplama, temizlenmesi kolay ve verimli olan emici olmayan bir yüzey oluşturan, diğer zemin türlerine göre bakım maliyetlerini azaltan parlak bir yüzeye sahiptir. Tozsuz bir yüzey sağlar.

  • Çok yönlü

Bir dizi renkte mevcut olmasının yanı sıra, bir epoksi kaplama bir dizi varyasyonda sunulabilir :

 

Hızlı sertleşme – arıza süresini en aza indirmek için kaplamanın sertleşme süresini azaltır.

High Build – iki kat uygulamanın pratik olmadığı durumlarda tek katta uygulanabilen kaplama.

Kaymaz – ek güvenlik sağlamak için kaplamaya katkı maddeleri eklenebilir.

  • Ekonomik

Epoksi zemin kaplama uygulaması, alternatif zemin kaplamalara göre daha ekonomiktir. Kaplamanın düşük bakım maliyetleri ve uzun ömürlülüğü dikkate alındığında, birçok ticari kullanım için ekonomik bir seçenektir.

  • Güvenli

Epoksi kaplamalar aşırı ve ani darbelere, yüksek sıcaklıklara ve hatta yangına karşı dayanıklıdır.

Pürüzsüz epoksi yüzey, geniş bir renk seçeneği yelpazesiyle ışık yansımasına yardımcı olur. Belirli alanları ve yürüyüş yollarını işaretlemek için kullanılabilirler.